DOLAR 27,3142 0.24%
EURO 28,7309 -0.28%
ALTIN 1.647,99-0,90
BITCOIN 7170740,57%
"Teşviklerin düşürülmesi turizme darbe vurdu"
169 okunma

"Teşviklerin düşürülmesi turizme darbe vurdu"

ABONE OL
14 Mart 2018 11:02
"Teşviklerin düşürülmesi turizme darbe vurdu"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Bakış Özlem Çimendal’ın haberine göre; geçtiğimiz yıl verilen turizm teşviklerinde kesintiye gidilmesinin ülke turizmini derinden sarstığını dile getiren turizmciler ve acenteler, uçak biletlerindeki fahiş fiyatlar, ülke tanıtımındaki yetersizlikler ve ülke imajını doğrudan etkileyen kirli çevre etkenlerinin, 2018 turizmine darbe vuracağı görüşünde birleşti. 

KITOB Yönetim Kurulu üyesi Ercan Otcuoğlu:

“Teşviklerin düşürülmesi turizme darbe vurdu”

Kış turizminin iyi geçtiği KKTC’de yaz için de turist sayısının beklenen seviyede olacağını anlatan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Otcuoğlu, Alman turist gruplarının küçük oteller açısından güzel bir ivme oluşturduğunu kaydetti. 

Uçak sayısı az, bilet fiyatları fahiş 

Adaya ulaşımı sağlayan hava seferlerinde uçakların sayısının az olması ve bilet fiyatlarının çok fahiş fiyatlarda seyretmesinin, ülke turizmi açısından çok büyük problem olduğunun altını çizen Otcuoğlu, uçak sıkıntısı nedeni ile turistlerin çoğunun Larnaka’ya kaymasının da önemle üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu vurguladı. 

Kıbrıs’a uçan çok uçak firması yok 

Kıbrıs’a uçan çok uçak firması olmaması nedeni ile fiyatların yüksek olduğuna dikkat çeken Otcuoğlu, “Hem fiyatlar çok pahalı hem de hafta sonları Türkiye’den gelen yolcular nedeni ile yer ve uygun fiyata bilet bulmak zorlaşıyor. Ancak ekstradan haftanın 6 günü İngiltere seferi düzenleyen uçak konacağı bilgisini aldık. Umarım bir aksilik olmaz ve bu yoğunluğu yazın yaşarız” dedi. 

Turistlerin Larnaka’ya kaymasından korkuluyor 

Kendilerini endişelendiren şeyin turistlerin Larnaka’ya kayması ile Güney Kıbrıs’ın Kuzey ambargosuna takılabileceği olduğunu vurgulayan Otcuoğlu, “Güney’den turistlere herhangi bir engelleme olmaz ise, 2018 yaz turizminin iyi gideceği beklentisindeyiz” dedi. 

Yakın coğrafyadaki gelişmeler olumsuz etkiliyor 

Orta Doğu’da özellikle de Türkiye’de yaşanan olaylara bağlı olarak KKTC turizminin de etkilendiğine dikkat çeken Otcuoğlu, “KKTC’ye haritadan bakıldığında ya da dünya haberlerinde yer verildiğinde, Türkiye’nin bir parçası şeklinde algılanması buraya karşı da turistlerin bir tedirginlik duymalarına neden olabiliyor” şeklinde konuştu. 

Bazı acenteler kendileri uçak kiralayacak 

Bazı büyük acentelerin 2018 yazı için ellerini taşın altına koyarak uçak kiralama yönünde adım attıklarını da açıklayan Otcuoğlu, atılan adımlar ile birlikte bu yaz turist yoğunluğunun yaşanmasının da kaçınılmaz olacağını dile getirdi. 

Ülke imajı ve temiz çevreye vurgu 

Turizmin sadece güneş, kum, denizden ibaret olmadığının altını çizen Otcuoğlu, çevrenin ve ülke imajının da oldukça önemli olduğunu vurguladı. Otcuoğlu, “Yarım kalmış inşaatlarımız, etrafta biriken çöplerimiz ülkemiz imajı açısından da yakışan bir görüntü olmadığı gibi turisti de olumsuz etkileyebilmektedir” diyerek, turizmde sadece turizmcilerin değil, herkesin üzerine düşen görevler olduğuna değindi. 

“Bu şartlarda gelen turist sayısı bile büyük başarı”

KKTC’nin sözden çok öte bir ambargo altında olduğuna dikkat çeken Otcuoğlu, bu şartlar altında ülkeye getirilen turistlerin büyük başarı sayılabileceğini vurguladı. Otcuoğlu, “Bu şartlara rağmen ülkeye bu turistleri çekebilmek, bu işe gönül vermiş turizmcilerin aldığı risklerden kaynaklıdır. Bu riskleri almaya devam ederse bu büyük tur operatörlerimiz, yükseliş devam edecektir” şeklinde konuştu.  

Teşviklerin düşürülmesi turizme ciddi darbe vurdu 

Turizme verilen bazı teşvik programlarında kısıtlanmaya ve miktarda düşüşe gidildiğine de dikkat çeken Otcuoğlu, teşviklerdeki kesintilerin turizme ciddi darbe vurduğunu savundu. Otcuoğlu, “Teşvikler konusunda kesintilere gidildi ancak, yapılan rezervasyonlar düşünülmedi. Önceden belirlenen fiyatlar ve rezervasyonlar düşünülmeden bu teşviklerin düşürülmesi kararı ciddi sıkıntılara neden oldu. Düşürülen teşviklerin ülke turizminin gelişebilmesi için istenilen oranlarda olması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

“Girdi maliyetlerimiz yüksek, destek verilmeli”

Turizm sektörünün girdilerinin oldukça yüksek olduğuna vurgu yapan Otcuoğlu, devletin de turizme gereken ilgiyi göstermesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Ülke imajının yanı sıra, turizmde reklamın da oldukça önemli olduğunu söyleyen Otcuoğlu, turist politikasının bütünlüklü ele alınması gereken bir konu olduğunu ifade etti. Otcuoğlu, “Bir turist 6 saat uçarak KKTC’ye geleceğine 2 saatlik daha yakın bir tatil coğrafyasına gidebilir. Bu nedenle hem reklamlarımızı çok iyi yapmalıyız, hem de yeterli düzeyde verilecek teşviklerle ülkemize düzenlenen turları daha makul fiyatlarla insanlara sunabilmeliyiz ki bizi tercih etsinler” dedi. 

KITSAB Başkanı Erkan Kilim:  

“KKTC’ye uygulanan uçuş ambargosunun bedeli, turizmi vuruyor”

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Erkan Kilim de,  öncelikle KKTC’ye uygulanan ambargoların yarattığı sorunlara dikkat çekti. 

“Güney, Kuzey’e gelecek olan turisti engelliyor”

KITOB’un 2018 yılının turizm açısında yoğun geçeceği görüşünün aksine, kendilerinin 2018 yazından umutlu olmadıklarını dile getiren Kilim, bunun başlıca sebeplerinden birinin Güney Kıbrıs’ın Kuzey’e uyguladığı ambargolar olduğunu söyledi. Kilim, “Geçen yıl 100 bin İsrailli ve diğer dünya ülkelerinden turist inmişti, Güney’in engellemesi ile Kuzey’e turist çekememiştik. Bu konuların Turizm Bakanlığı ile ciddi şekilde görüşülmesi gerekmektedir” dedi. 

“Düşürülen teşvikler bir an evvel artırılmalı”

Geçtiğimiz yıl turizm teşviklerinde düşüş yaşandığına dikkat çeken Kilim, düşürülen teşviklerin bir an evvel artırılması gerektiğini savundu. Kilim, “KKTC’ye uygulanan bir uçuş ambargosu var ve bu ambargonun bedeli hiçbir zaman için düşmez. Direkt uçuş da olmadığı sürece düşmeyecek de. O nedenle biz bu teşvikleri düşürdüğümüz zaman bu ambargonun bedeli turizmi olumsuz etkileyecek. Tur operatörleri bu teşvikleri yüksek uçak bileti fiyatlarını düşürmek için kullanıyor. Ancak teşviklerde düşüşe gidildiği için zaten normalde de çok pahalı olan uçak bileti fiyatları ülke turizmimiz için oldukça olumsuz bir tablo çiziyor” şeklinde konuştu. 

“Teşviklerle birlikte turist sayısında da düşüş oldu”

Teşvikler düşürülmeden önce turist sayısında ciddi bir yükseliş olduğuna da dikkat çeken Kilim, Güney’den Kuzey’e kayan turistlerde de ciddi anlamda artışın gözlemlendiğini vurguladı. Kilim, teşviklerin düşmesi ile yakalanan ivmenin aşağı doğru düşmeye başladığının altını çizdi.

“Rekabetle, tanıtım ve reklamlarla mücadele edebiliriz”

Ülke imajı ve tanıtımının da turizmin can damarı olduğuna işaret eden Kilim, ülke turizminin reklamı için de gerekli katkının sağlanması gerekliliği üzerinde durdu. Turizm sektöründe ciddi anlamda rekabetin söz konusu olduğunun altını çizen Kilim, herkesin turist çekmek için farklı türlerde çalışmalar yaparak ve en uygun tatil seçeneğini sunarak, ülkesini tanıtmaya çalıştığını söyledi. Kilim, turizmde reklam ayağının ikinci plana atılamayacak denli önemli olduğunu vurguladı.   

“Temiz çevre çok önemli, temizlik kampanyaları başlatılmalı”

Yeni hükümetten de beklentileri olduğuna dikkat çeken Kilim, turizmin bir diğer önemli sorunu olan çevre ve ülke imajı noktasında acil önlem çağrısı yaptı. Turizm sezonu başlamadan, çevre temizlik kampanyalarının başlatılmasının ülke imajı açısından olumlu olacağı inancını dile getiren Kilim, bir diğer sorun olan turistlerin gezdikleri yerdeki güvenlik problemlerinin de çözüm bekleyen konular arasında olduğuna vurgu yaptı. Kilim, “Ulaşımdan çevreye kadar ülke adına herkes üzerine düşeni yapmalıdır çünkü reklam ve izlenim bir turist için oldukça önemlidir. Ülkemizden memnun ayrılan her turist bir dahaki gelişinde yanında 10 kişi daha getirecektir, ancak memnun olmayan 10 kişiyi de beraberinde götürecektir” dedi. 

Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan:

“Turizme verilen katkı yetersiz, uçak fiyatları olumsuz etkiliyor”

Yaz turizmi açısından beş yıldızlı otellere büyük kitlelerin geleceğinin bilindiğine dikkat çeken Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan, KKTC’nin büyük pazarlarından birinin Türkiye olması nedeni ile de 2018 yazından beklentilerin geçmiş yıllardan çok da farklı olmayacağına işaret etti. Polatkan, “Yazın bir iki operatörümüzün getirdiği yurt dışı turlarında yıl içerisindeki toplamları 150 bini bulan bir turist sayısı yoğunluğu olacaktır” dedi.  

“Uçak biletlerinin bin TL olması bekleniyor”

KKTC’nin en büyük probleminin geleneksel turizm alışkanlığı ve turizme verilen desteklerin yetersizliği olduğuna vurgu yapan Polatkan, uçak biletlerindeki pahalılığın da turizmi olumsuz etkileyen nedenlerin başında geldiğini kaydetti. Polatkan, “Uçak biletlerinin bin TL olması ön görülüyor. Biletlerin bu kadar yüksek olması tabii ki turizmi olumsuz etkileyecek” dedi. 

“Klasik turizm anlayışından vazgeçmeliyiz”

KKTC’nin daha günümüz koşullarına ve dünyadaki trendler ışığında turizm modeli oluşturması gerektiğini söyleyen Polatkan, klasik turizm anlayışı ile ülke turizminin bir yere varmasını beklemenin zor olacağına işaret etti. Polatkan, “Bizdeki turist sayısı bugün 150 bini geçemezken hemen yanı başımızdaki Güney komşumuz 4 milyona yaklaşan turizm potansiyeli ve milyarları bulan kazancı ile bizi kıskandırmaya devam ediyor. 

“Turizm ülkenin lokomotif sektörü olması gerekirken olamıyor”

Turizme gerekli katkının verilmemesini de eleştiren Polatkan, ülkelerin lokomotif sektörleri konumunda olan turizmin KKTC’de bu görevini yerine getiremediğini savundu. Polatkan, “Bizdeki turizm ülke ekonomisini kalkındıracak, halkının gelir seviyesini yükseltecek, etrafına ve piyasaya canlılık getirecek bir yapıda değil. Katkı da yapılmıyor. Turizme ne verdiler ki turizmden ne bekliyorlar” şeklinde konuştu. 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.