DOLAR 27,4125 0.35%
EURO 29,0718 0.04%
ALTIN 1.628,68-0,82
BITCOIN 737112-0,85%
Tabipler Birliği’nde Tıp Töreni düzenlendi
183 okunma

Tabipler Birliği’nde Tıp Töreni düzenlendi

ABONE OL
14 Mart 2018 15:02
Tabipler Birliği’nde Tıp Töreni düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğuş Özokutan Çiftçioğlu

Tıp Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Merkez Binası’nda bugün Tıp Töreni düzenlendi.

Tıp töreninin açılışında ilk olarak hayatını dün kaybeden Dr. Kaya Bekiroğlu, bir dakikalık saygı duruşuyla anıldı.

GARDİYANOĞLU: “HER YIL KUTLANAN SAĞLIKTA MASALLAR GÜNÜNE HOŞ GELDİNİZ”

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu konuşmasına “Her yıl kutlanan sağlıkta masallar gününe hoş geldiniz” diyerek başladı.

“Son dönemde sağlıkta yeni bir masal ortaya atıldı. Bu masalın adı ‘5 yasa Meclis’ten geçecek, sağlıkta dertler bitecek’ idi” şeklinde konuşan Gardiyanoğlu, ancak bunlarla ilgili hiçbir adım atılmadığını söyledi.

İkinci iş yasağı konusunda son yıllarda yaşanan gelişmelerden bahseden Gardiyanoğlu, Birlik olarak başlattıkları hukuk davasına değindi.

“ARKA BAHÇE GİBİ”

Gardiyanoğlu, ikinci iş yasağının kamu doktorlarıyla ilgili son yapılan tüzükle delindiğini, kamuda çalışan doktorların kendi özel klinik ve özel hastanelerini “devletin arka bahçesi gibi” kullandığını savundu.

“İKİNCİ İŞ YASAĞININ UYGULANMASI MAKAM İŞGAL EDENLERİN SORUNU”

Gardiyanoğlu “Eğer burası bir hukuk devleti ise gereğinin yapılması için kamuda herkese ikinci iş yasağının uygulanması da makamları işgal edenlerin sorunudur” dedi.

“Sağlıkta yapılması gereken aslında çok basit” diyen Gardiyanoğlu kamu hekimlerinin “40 yıldan uzun süredir uymadıkları mesaiye uymalarını sağlamak”, ek mesai ödeneğini ortadan kaldırmak ve kamudaki hekimleri vardiya sisteminde çalıştırmak gerektiğini belirtti.

blank

VARIŞ: “SAĞLIK ANAYASAL BİR HAKTIR”

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Dr. Ahmet Varış da konuşmasına Dr. Kaya Bekiroğlu’nu anarak başladı.

“Sağlık yaşamın kaynağı ve temel bir insan hakkıdır” diyen Varış, her insanın iyi bir sağlık hizmeti almaya hakkı olduğunu vurguladı.

Hekimlerin sorumluluk bilinciyle hareket etmesinin önemine işaret eden Varış, sağlık hizmetlerindeki aksaklıkların hastalar kadar hekimleri de etkilediğini söyledi.

Sağlık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülebilmesinin önemine değinen Varış, sağlıktaki yasaların çağın ihtiyaçlarına uygun şekilde güncellenmesi gerektiğini kaydetti.

Dr. Ahmet Varış, hekim eksikliği konusunda atılması gereken adımlar olduğunu belirterek “gündelikçi hekim” uygulamasının kabul edilebilir olmadığını anlattı.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda ivedi tedbir alınması gerektiğini kaydeden Varış, “Sağlık, Anayasal bir haktır” dedi.

blank

ÖZANT: “KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ YAYGINLAŞTIRILMALI”

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dt. Ahmet Özant, yeni hükümetten beklentilerinin yüksek olduğunu ifade ederek, sağlık sistemindeki sorunların bundan sonra da görmezden gelinmesine popülist yaklaşımlarla geciktirilmesine göz yumamayacaklarını vurguladı.

Özant, hükümetin sağlık politikaları içerisinde ağız ve diş sağlığıyla ilgili politikasının ne olduğunu net olarak görmek istediklerini söyledi.

Özant, koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir şekilde ulaşmasını sağlayacak ulusal sağlık politikalarıyla toplum ağız ve diş sağlığı verilerinin daha yüksek seviyelere ulaştırılması gerektiğini ifade etti.

blank

TAŞÇIOĞLU: “HEKİMLERİN SORUNLARI BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLMÜYOR”

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu, konuşmasının başında Remzi Gardiyanoğlu’nun sözlerine işaret ederek, kendilerinin Gardiyanoğlu’nun konuşmasını dinlediğini, Gardiyanoğlu’nun ise konuşmasını yapar yapmaz salonu terk ettiğini ve kendilerini dinlemediğini söyledi.

Hayatını dün kaybeden Dr. Kaya Bekiroğlu’nu da anan Taşçıoğlu, Bekiroğlu’nun döneminde ikinci iş konusunda yaşanan gelişmelere değindi.

“Neredeyse ikinci iş yasağına uyan yok. Fakat hekimlerin mesleğinin özellikli bir meslek olduğunu, insan hayatıyla uğraştığımızı herkesin bilmesi gerekiyor” diyen Taşçıoğlu, hekimlerin sorunlarının bir türlü çözülmediğini kaydetti. 

blank

ARİFOĞLU: “ACİL DÜZENLEMELER ŞART”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu ise sağlık sisteminin tıkanmış noktada ve acil düzenlemelerin şart olduğunu vurguladı.

Genel Sağlık Sigortası ve bunu tamamlayacak yasal düzenlemelerin bir an önce geçmesi ve sistemin rahatlaması gerektiğini belirten Arifoğlu, söz konusu tıkanıklığın sağlık sisteminin hantal ve kalitesiz olmasına yol açtığını söyledi. 

Dr. Kenan Arifoğlu, yapılmasını talep ettikleri yasal düzenlemeleri de sıraladı.

İkinci iş yasağıyla ilgili hazırlanan tüzüğün bir geçiş tüzüğü olduğuna işaret eden Arifoğlu “Tüzükle ilgili değişiklik yapılacaksa yapılacak ve bu geçiş dönemini birlikte çalışarak tamamlayacağız” dedi.

blank

25 YILINI DOLDURANLARA PLAKET

Törende konuşmalarına ardından meslekte 25. yılını dolduran hekimler Dr. Abidin Akbirgün, Dr. Aslı Akbilen, Dr. Buğra Sadıkoğlu, Dr. Çağla Kılıç, Dr. Derviş Akbilen, Dr. Eyüp Yaycı, Dr. Finn Rasmussen, Dr. Kudret Çağlar, Dr. Mehmet Özgenç, Dr. Mahmut Çavuş, Dr. Metin Koç, Dr. Ozan Razı, Dr. Ramadan Tunççevik, Dr. Oktay Zaim, Dt. Funda Gürbüz, Dt. Enver Oyman ve Dt. Tijen Pirgalı Özgenç’e plaket verildi.

Törende yarıca kurumsal ve basın ödülleri de sunuldu. Kurumsal ödüller Taşkent Doğa Parkı, Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu Gönyeli ve Alsancak Belediyelerine, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi böbrek nakli ekibi adına Başkan Prof Dr Fazıl Tuncay Akı’ya; basın ödülleri ise Özlem Çimendal, Damla Dabiş Özel ve Mehmet Kara’ya verildi.

Tıp Bayramı töreni kokteylle son buldu.

blank

blank

blank

blank

blank

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.