DOLAR 27,4459 0.46%
EURO 29,0967 0.15%
ALTIN 1.644,110,12
BITCOIN 7390982,47%
Şehir Plancıları: "Alel acele kararlarla Gazimağusa'yı kaosa sürüklemeyin"
  • Kıbrıs365.com
  • KIBRIS
  • Şehir Plancıları: "Alel acele kararlarla Gazimağusa'yı kaosa sürüklemeyin"
210 okunma

Şehir Plancıları: "Alel acele kararlarla Gazimağusa'yı kaosa sürüklemeyin"

ABONE OL
16 Mart 2018 19:02
Şehir Plancıları: "Alel acele kararlarla Gazimağusa'yı kaosa sürüklemeyin"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oda Başkanı Merter Refikoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada,  “Ülkesel Fizik Plan’ın kararlarına sadık kalınmalı ve çalışması süren Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele imar planının sonuçlanması beklenmeli”  ifadesine yer verildi.

Asker tarafından Turizm ve Çevre Bakanlığı’na devredilen sözkonusu alanın kapsamlı bir marina için uygun olup olmadığının soru işaretleri barındırdığı belirtilen açıklamada, Çevre Mühendisleri Odası ile KUŞKOR’un da çevre etkisi ve kuş türleri bakımından kaygı belirttiğine dikkat çekildi.

“2015 Yılında Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Ülkesel Fizik Plan’ın Bölge Strateji ve Politikalarında ‘Serbest  liman kaldırılacak ve yerine Gazimağusa Limanı geliştirilecek, eski liman ise marinaya dönüştürülmesi sağlanacaktır’ kararına göre hareket edilmeli” denilen açıklamada,  Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele İmar Planı çalışmalarının da bu projeden etkileneceği kaydedildi.

İyi İdare Yasası’nın “Çevre ve imarla ilgili konularda ilgili bölgede ikamet eden özel kişilerin tamamına açık danışma toplantıları düzenlenmeden idari işlem yapılmaz” amir hükmüne dikkat çekilerek, marina projesiyle ilgili sürecin katılım ilkesine aykırı  olduğu belirtilen açıklamada, özetle şunlar kaydedildi:

“Oda olarak en büyük hassasiyetimiz, yürürlükte olan Ülkesel Fizik Planın kararlarına sadık kalınması ve hali hazırda çalışması süren Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele imar planının sonuçlanmasının beklenmesidir. Alel acele kararlarla Gazimağusa kentini kaosa sürüklemek yerine, bilimsel çalışmaların yapılmasının beklenmesi ve bunların ışığında üretilecek kararlar ile hareket edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında da ülke olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri olan kamusal alan eksikliğini de göz önünde bulundurmalı ve kamu mallarının kamu yararına kullanılması gerekmektedir.”

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.