DOLAR 20,0961 0.64%
EURO 21,5799 0.86%
ALTIN 1.258,040,67
BITCOIN 5613913,44%
Savaşan’a göre 25 Haziran’da “istikrar oylanacak”
16 okunma

Savaşan’a göre 25 Haziran’da “istikrar oylanacak”

ABONE OL
25 Mayıs 2023 13:27
Savaşan’a göre 25 Haziran’da “istikrar oylanacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Ahmet Savaşan, katıldığı bir televizyon programında 25 Haziran'da yapılacak ara seçimleri değerlendirdi.

Savaşan, seçimi UBP’nin adayı olarak açıklanan Ali Başman’ın kazanması halinde UBP’nin Meclis’teki sandalye sayısının 25’e ulaşacağını ve muhalefetin de tavır değiştirmek zorunda kalacağı inancını ifade etti.

Başman’ın kazanması halinde sürekli tekrarlanan erken seçim çağrılarının sona ereceği düşüncesini aktaran Savaşan, muhalefetin icraatlar üzerinden değerlendirme yapmak zorunda kalacağını söyledi.

Savaşan, gelinen aşamada ara seçim yapmanın kaçınılmaz bir hal aldığını ve bu seçimde istikrarın oylanacağını belirterek, şunları dile getirdi:

“UBP bu sınavdan başarı ile çıkacaktır. Adayımız Ali Başman’ın bu seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılabilir. Rakiplerimiz dağınıktırlar ve ortaya tutarlı bir görüş koyamayacak durumdadırlar. KKTC için ne yapmak istedikleri bile belirgin değildir. Ali beyin seçilmesi ile birlikte meclisteki milletvekili sayımız 25’e ulaşacağına göre UBP olmadan hükümet oluşturulması veya erken seçim kararı alınması da mümkün olamayacaktır. Yeni dönem programa dayalı icraat yapılması için daha uygun bir zemin yaratacaktır. Bundan da elbette KKTC halkı kazançlı çıkacaktır.” diye konuştu.

9 İSİM ADAYLIĞINI AÇIKLADI

25 Haziran'da yapılacak ara seçimler için şu ana kadar Ali Başman (UBP), Sami Özuslu (CTP), Serhan Aktunç (DP), Figen Yaman Lesinger (YDP), Tacan Reynar (TDP), Umut Ersoy (Bağımsızlık Yolu) ile bağımsız adaylar Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, iş insanı Meriç Erülkü ve Milli İradeye Saygı Platformu Başkanı Talip Sancar adaylıklarını açıkladı.

ADAYLAR 4 HAZİRAN’DA KESİNLEŞECEK

Adaylar, 4 Haziran’da kesinleşecek ve kesinleşen adaylar Yüksek Seçim Kurulu ve İlçe Seçim Kurulları tarafından ilan edilecek.      

25 HAZİRAN'DA 1 MUHTAR VE 50 İHTİYAR HEYETİ ÜYESİ DE SEÇİLECEK

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Kudret Özersay'ın geçen yıl haziran ayında milletvekilliğinden çekilmesiyle Meclis'te boşalan 1 Lefkoşa milletvekilliği için ara seçimin yapılacağı 25 Haziran'da, çeşitli nedenlerle boşalan 1 muhtarlık ve 5 ilçede toplam 50 ihtiyar heyeti üyeliği için de yerel ara seçime gidilecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.