DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11418921,92%
Patlıcanın Faydaları Ve Zararları
1953 okunma

Patlıcanın Faydaları Ve Zararları

ABONE OL
19 Ocak 2023 20:04
Patlıcanın Faydaları Ve Zararları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

blankPatlıcanın Faydaları Ve Zararları Besin Değeri Türk mutfaklarının olmazsa olmaz sebzelerinden biri patlıcandır. Pek çok farklı türde yemekleri yapılmaktadır. Özellikle ana yeklerde kullanılan patlıcan aynı zamanda birçok faydayı ve şifayı da bünyesinde barındırır. Patlıcanın tarihi eskiye dayanır, sadece modern zaman yemeklerinde değil Osmanlı mutfağında da sıklıkla kullanımı yapılmakta idi. Patlıcan sadece yemeklerde değil, reçel olarak, turşularda ve salatalarda da kullanımı yapılmaktadır. Yani patlıcanı her şekilde tüketime uygun bir sebzedir. Tadı ile gönüllere taht kuran, patlıcanın çok sayıda insan sağlığına faydası da bulunmaktadır. Daha çok kemik hastalıklarında şifa verici özellikleri ile bilinse de aslında daha pek çok hastalığa şifa kaynağıdır. Üstelik sadece kendisi değil, saplarının da pek çok faydası mevcuttur. Yani patlıcanı tükettiğiniz zaman saplarını da atmamanız tavsiye edilir.

Patlıcan Nedir?

Patlıcan, it üzümü adı verilen bitki familyasına aittir. 1500 yıllık bir geçmişe sahip olan bu sebze Hindistan ve Çin gibi ülkelerde uzun yıllar boyunca yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünya mutfağında 450’den fazla çeşitte yemeği yapıldığı bilinmektedir. Özellikle ülkemizde davet yemeklerinin baş tacı olmayı başarmıştır. Patlıcanın bir çak farklı türü de mevcuttur. Kırmızı, mor ve beyaz renklerde bu sebzeyi bulabilirsiniz. Bahar aylarında filizlenen patlıcan, birkaç hafta içinde mor küçük çiçeklere bürünür. M.ö 100 yıllarında sadece çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılırken, şimdilerde farklı yemek türleri için sofralarda yerini almaktadır. Ülkemizde de sıklıkla yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Patlıcanın Besin Değeri Nedir?

Bunca çeşit yemeği yapılan patlıcanın besin değeri ise oldukça fazladır. Üstellik, kalori bakımında da düşüktür. Yani doğru şekilde tüketildiğinde kilo da aldırmaz. 100 gram patlıcanda bulunan kalori miktarı ise 17 kcal olarak bilinir.

 • A ve c vitaminlerini barındırır,
 • B11 vitamini,
 • Karbonhidrat,
 • Yüksek lif,
 • Protein,
 • Potasyum,
 • Kalsiyum ve demir gibi vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcan şifalı bitkiler kategorisinin en başında gelen besinlerden biridir. Eskinde ilaç yapımında kullanılan patlıcan, düzenli bir şekilde tüketildiğinde doğrudan insan sağlığına da katkı sağlamaktadır. Kanser ve kemik hastalıklarında daha büyük etkiye sahip olduğu için kalp ve çeşitli kemik sorunlarında kullanılması önerilir. Patlıcanın faydaları ise;

 • Patlıcan kalp sağlığı için en iyi sebzelerden biridir.

B6, lif ve potasyum bakımından zengin olan patlıcan, kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Genetik olarak kalp hastalığına yatkın olan kişiler düzenli bir şekilde patlıcan tüketimi yaptığında, kalp sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ancak pek çok patlıcan yemeğinin içinde bolca yağ kullanımı yapılmaktadır. Eğer kap sağlınız için patlıcan tüketimi yapacaksanız, yağ kullanımı yapmamanız gerekir.

 • Kan kolesterolünü düzenler.

Patlıcan düzenli bir şekilde tüketildiğinde kan kolesterolünün düzenlenmesine yardımcı olur. Kolesterol sorunu olan herkese patlıcan tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Patlıcan vücutta oluşabilecek tümörün önüne geçer.

Patlıcan içerdiği antioksidanlar sayesinde, vücuttaki kanser hücrelerinin küçülmesini sağlar. Buna ek olarak tümör gibi kötü huylu hücrelerin, çoğalmasını önler. Eğer kanser gibi riskleriniz varsa düzenli bir şekilde patlıcan tüketmeniz gerekir.

 • Patlıcanın kabuğunda bulunan nasunin maddesi beyin toksinlerini temizler.

Patlıcanın sadece içi değil dış kabuğu da oldukça faydalıdır. Dış kabuğunda bulunan nasunin adlı madde beyin kıvrımlarında oluşan toksinlerin temizlenmesini sağlar. Bu sayede daha enerjik bir beyne sahip olabilirsiniz. Ayrıca beyinde oluşabilecek tümör ve kanser gibi hücrelerin de yayılmasını önlemektedir. Üstelik kişilerin daha pratik zekaya sahip olmalarını ve unutkanlık gibi sorunlarının da ortadan kalkmasına fayda sağlamaktadır.

 • Kilo vermeye yardımcı olurken, sindirim sisteminin de hızlı çalışmasını sağlar.

Patlıcan, lif oranı yüksek olan bir besin kaynağıdır. Dengeli ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde sindirimin daha hızlı işlev görmesine yardımcı olur. Eğer bağırsak sertliği yaşıyorsanız, lif oranı yüksek olan patlıcanı düzenli bir şekilde kullanmanız tavsiye edilir. Patlıca sadece sindirime değil bağırsak hareketleri için de uzmanlar tarafından önerilen bir sebzedir. Dışkının tümü patlıcan sayesinde dışarıya atılır. Bağırsaklarda oluşan gaz sorunlarının da üstesinden gelir. Kilo vermek isterseniz patlıcan tüketimine ekstra özen göstermeniz gerekir. Çünkü hacim olarak büyük olan patlıcan, midede çok yer kapladığı için kişilere tokluk hissi vermektedir. Bu da kişilerin gün boyu kendilerini tok hissetmelerine fayda sağlar. Ama kilo vermek için ve sindirim sorunları için patlıcan tüketmek isterseniz, kesinlikle yağlı bir şekilde hazırlanan patlıcan yemeklerinden uzak durmanız gerekir. Çünkü patlıcan tıpkı bir sünger gibi yağı içine çeken bir sebzedir. Kızartma veya ağır yemekleri yerine közde veya haşlanmış patlıcan tercih edebilirsiniz.

 • Patlıcan mide sorunlarına iyi gelir.

Patlıcanın en sevilen şifalarından biri mide sorunlarına iyi gelmesidir. Besinlerin midede daha kolay emilimini sağlar ve mide sularının düzenli salgılanmasına yardımcı olur. Buna ek olarak mide yaraları ve mide yorgunlukları gibi sorunlarda da patlıcan tüketimi yapabilirsiniz.

 • Patlıcan içerisinde önemli ölçüde kalsiyum içerir.

Patlıcana rengini veren felonik bileşenler sayesinde kemik minerallerinin daha iyi çalışmasına katkı sağlar. Kemiklerin daha güçlü bit yapıya ulaşmasını sağlayan ve kemik sağlığını koruyan patlıcanın hem büyüme çağındaki çocukların hem de yaşlılık dönemindeki kişilerin bolca tüketmesi tavsiye edilir. Kemikleri çabuk kırılan ve eklem ağrıları çeken kişiler, patlıcanın bu şifasından faydalanabilirler.

 • Pankreas ve böbreklerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Patlıcan böbreklerin ve karaciğer hatta pankreasın daha  sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Böbrek ağrılarını geçirirken, idrar yolu iltihapları nedeni ile yanma hissi yaşayan kişilere patlıcan tüketmesi tavsiye edilir.

 • Patlıcan cilt kırışıklıklarını giderir.

Cilt için de faydalı olan patlıcan sayesinde cilt kırışıklıklarını ortadan kaldırabilir ve daha parlak bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Yine selülit oluşumunun da önüne geçerek, daha pürüzsüz bir deri yapısına kavuşabilirsiniz.

 • Patlıcan bakır eksikliğine iyi gelir.

Bakır eksikliği vücutta bazı sorunların meydana gelmesine neden olur. Örneğin, aşırı yorgunluk ve saç dökülmeleri gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Eğer bakır eksikliğiniz varsa muhteşem bir şekilde bakır içeren patlıcan tüketimine ağırlık vermeniz önerilir.

 • Patlıcan kas kasılmalarına ve kas ağrılarına iyi gelir.

Kas ağrısı, kas krampı ve kas kasılması yaşayan kişiler patlıcandan faydalanabilirler. Özellikle sporcular ve sık sık yürüyüş yapan kişiler hem kas sorunları için hem de kemik sağlığı için patlıcan tüketebilir.

 • Patlıcan sapının faydaları

Sadece patlıcan değil sapının da kür olarak tüketebilirsiniz. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde inanılmaz şekilde fayda sağlayan patlıcan sapını çöpe atmak yerine şifalarından faydalanabilirsiniz. Patlıcan sapını kaynatarak, kür olarak kullanabileceğiniz gibi patlıcan yemeği yaparken de patlıcan sapları ile pişirebilirsiniz. İşte patlıcan sapının faydaları;

 • Patlıcan sapının içinde b12 vitaminleri mevcuttur. Bu da göz sağlığı açısından son derece önemlidir. Eğer göz yorgunluğu ve diğer göz hastalıklarınız varsa patlıcan suyu tüketebilirsiniz.
 • Hamile anne adayları için patlıcan yemeğini sapı ile pişirmeleri tavsiye edilir. Çünkü patlıcan sapında folik asit mevcuttur. Bu da bebeğin beyin gelişimine olumlu katkı sağlamaktadır. Sadece beyin gelişimine değil aynı zamanda da bebeklerin kaburga gelişimlerine de büyük katkılar sağladığı için patlıcan sapının da yemeklerde yer alması tavsiyeler arasındadır.
 • Patlıcan sapı vücutta biriken toksinlerin dışarıya atılmasına katkı sağlar. Bilhassa karaciğer yağlanması gibi durumlarda tavsiye edilmektedir.
 • Patlıcan sapı suyu da tıpkı patlıcanın kendisi gibi mide koruyucu özelliğe sahiptir. Eğer midenizde yanma, sindirim sorunu ve reflü gibi durumlar mevcut ise patlıcan suyu tüketebilirsiniz.
 • Patlıcan sapı suyunun en çok kullanıldığı sağlık alanlarından biri hemoroittir. Basur rahatsızlığı olan kişiler düzenli olarak patlıcan sapı suyundan faydalandığı takdirde, kısa sürede basur sorunu ortadan kalkacaktır.
 • Patlıcan sapı anti bakteriyel özellik taşır. Yani vücuda giren ve vücutta çoğalan tüm mikropların kısa sürede vücuttan atılmasına katkı sağlar.

Patlıcanın Zararları Nelerdir?

Patlıcan faydalı bir sebze olmasına rağmen bazı yan etkileri ve zararları da mevcuttur. Eğer patlıcan seviyor ve tüketmeye özen gösteriyorsanız, o halde patlıcanın zararları hakkında da bilgi sahi  olmanız gerekmektedir.

 • Patlıcanın dış kabuğunda nikotin mevcuttur. Bu nedenle 2 yaşına kadar beklerde kullanılması tavsiye edilmez. Yine aşırı tüketildiğinde sigara kullanıyormuş gibi bazı yan etkilere neden olabilir.
 • Alerjik bünyeye sahip olan kişilerde, deri dökülmeleri, kızarıklık, kaşıntı ve deride yanma gibi bir takım problemlere yol açabilir.
 • Patlıcanı çiğ olarak tüketmemelisiniz. Çünkü içerisinde pek çok zararlı bakteri ve madde mevcuttur. Pişirildiğinde ise tüm bu sorunlar ortadan kalkar. Çiğ olarak tüketildiğinde zehirlenmelere neden olabiliyor.
 • Patlıcan süngerimsi bir yapıdadır. Bu nedenle kızartıldığında ya da yağ ile temas ettirildiğinde direk olarak yağı içine çekmektedir. Yağ ise insan sağlığına zararlıdır. Bu nedenle közleme olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Patlıcan Nasıl Tüketilir?

Patlıcan davet yemeklerinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Oldukça farklı tüketim şekline sahiptir. Özellikle dünya çapında 450 çeşit patlıcan yemeği tarifi olduğu bilinmektedir. Yemek olarak ve közleme olarak tüketebileceğiniz gibi kurutarak ta tüketebilirsiniz. Bazı yörelerde ve bazı ülkelerde patlıcan reçel olarak tüketilebilir. Yine turşu gibi çeşitli şekillerde de tüketime uygundur. Sadece az yağda tüketmeye özen göstermeniz ve kesinlikle çiğ olarak tüketmekten uzak durmanız gerekmektedir. Bunun dışında kendi damak tadınıza göre çeşitli yemeklerini yaparak tüketebilirsiniz.

blank

Parmigiana di Melanzane

Hafif Patlıcan Parmigiana tarifi, malzemeleri ve nasıl hazırlanacağını keşfedin. Aşağıda listelenen malzemeler 4 porsiyon hazırlamak için kullanılır. Hazırlanması için yaklaşık 20 dakika gereklidir.

İçindekiler 800 gr patlıcan 250 gr mozzarella 750 gr domates püresi 50 gr rendelenmiş parmesan 4 taze fesleğen yaprağı Sızma zeytinyağı q.s. Tatmak için tuz. 2 diş sarımsak

 HAZIRLIK: 20 dakika PİŞİRME: 50 dakika ZORLUK: düşük

 4 kişi Sunum Napoliten geleneği, yerel mutfağı sayesinde de tüm dünyada ünlüdür. Çarpıcı bir örnek patlıcan parmigiana’dır. Kızartılmamış patlıcan ve taze domates içeren hafif bir varyantı birlikte görelim.

Hazırlık :

1)Patlıcanları ve mozarellayı dilimleyin.

2) Patlıcan dilimlerini fırın tepsisine dizin (pişirme kağıdı da kullanabilirsiniz).

3) 180°’de yaklaşık 20 dakika pişirin (pişirmenin yarısında patlıcan dilimlerini çevirin).

4) Bu arada bir tencerede sarımsağı soteleyin ve kısa bir süre sonra domates sosunu ekleyin.

5) Patlıcanlar hazır olduğunda, parmigiana’yı toplayın: bir fırın tepsisine domates, patlıcan ve mozzarelladan ilk kat koyun.

6) Malzemeler bitene kadar tekrar katlayın. Parmesan ile bitirin.

7) 180° C’de yaklaşık yarım saat fırına koyun.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.