DOLAR 27,2170 0.02%
EURO 28,8383 -0.06%
ALTIN 1.675,28-0,05
BITCOIN 7155490,41%
‘Özel hasta bakma’ ile ilgili karar Anayasa Mahkemesi'nde
200 okunma

‘Özel hasta bakma’ ile ilgili karar Anayasa Mahkemesi'nde

ABONE OL
16 Mart 2018 11:02
‘Özel hasta bakma’ ile ilgili karar Anayasa Mahkemesi'nde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs Postası’ndan Cansu Yarışan’a konuşan; Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, kamuda çalışan hekimlerin yüzde 80’inin Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı olmayan özel kliniklerde hasta bakmaya devam ettiğini iddia ederek, konuyla ilgili yargıya başvurduklarını kaydetti.

Ağustos 2017 tarihinden itibaren yürürlükte olan Kamu Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi (Değişiklik) Tüzüğü’nün uygulanmasının yasal olmadığını dile getiren Gardiyanoğlu, kamuda çalışan hekimlere yönelik yaptırımların yasaya uygun şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NA KAYITLI OLMAYAN BİR YERDE HEKİMLİK YAPMAK, MARKETTE HEKİMLİK YAPMAKTAN FARKLI DEĞİL”

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, kamuda çalışan hekimlerin yüzde 80’inin Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı olmayan gayrı yasal yerlerde kaçak olarak çalıştığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı’na kayıtsız bir yerde hekimlik yapmak, markette hekimlik yapmaktan farklı değil. Bakanlığa kayıtlı olmayan kliniklerde hizmet verilmesi, insan sağlığı hiçe sayılıyor demektir, sağlık koşullarına uyulmuyor demektir” şeklinde konuştu. Yasada bir sağlık kuruluşunun nasıl açılacağı, kimlerin açabileceği fiziki şartları her şey açık bir şekilde yazılmıştır.

“YASAL DEĞİL”

Kamuda çalışan hekimlerin ikinci iş yapmaması konusunda mahkemeye taşınan davada haklı bulun Serbest Çalışan Hekimler Birliği, kamuda çalışan hekimlerin devlet hastanelerinde veya özel klinik ve hastanelerde mesai dışında görev yapmalarını yasallaştırmak amacıyla hazırlanan tüm yasa ve tüzüklerin Döner Sermaye Yasası’na atıfta bulunduğunu ifade ederek. Anayasa Mahkemesi’nde söz konusu yasanın anayasaya aykırı bulunmasının ardından Ağustos 2017’de yürürlüğe giren Kamu Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi (Değişiklik) Tüzüğü’nün de yasal olmadığını açıkladı.

“ ‘ÖZEL HASTA BAKMA’ İLE İLGİLİ KARAR ANAYASA MAHKEMESİ’NDE”

Kamu Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi (Değişiklik) Tüzüğü’nün yasaya aykırı 2 yönü olduğunu kaydeden Gardiyanoğlu, söz konusu tüzüğü durdurmaya yönelik Sağlık Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu’na Eylül 2017’de dava açmıştı. Savcılık, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin açtığı davanın Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiğini, bu davada yetkinin Yüksek İdare Mahkemesi’nde değil Anayasa Mahkemesi’nde olduğunu savunarak, ara emri verilmemesi ve davanın reddedilmesi gerektiğini aktarmıştı. Şu anda kamuda çalışan hekimlerin Kamu Sağlık Çalışanları Yasasında yapmak istedikleri ‘özel hasta bakma ve ameliyatı’ kapsayan düzenlemenin de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi’ne iletildiğini kaydeden Gadiyanoğlu, yüce yargı Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliğini de bu davaya taraf etmiş, duruşmalarda Avukatımız tarafından görüşlerimiz dile getirilmiştir. Kararın 45 gün içerisinde açıklanacağını ve mahkemede Anayasa’ya aykırı bulunması sonucunda kamuda çalışan hekimlerin kesinlikle ister kamuda ister özel sağlık kuruluşlarında mesai saati dışında özel hasta bakma hakları olmayacağını dile getirdi.

“KAMU SAĞLIK KURUMLARI ÜCRETLER TARİFESİ (DEĞİŞİKLİK) TÜZÜĞÜ 2 YÖNDEN YASAL DEĞİL”

Kamu Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi (Değişiklik) Tüzüğü’nün yasal olmadığını dile getiren Gardiyanoğlu, tüzüğün Ağustos 2017 tarihinden itibaren geçerli olduğundan rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, “Kamu Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi (Değişiklik) Tüzüğü birçok yönden yasal değil. Birincisi söz konusu tüzük kapsamında yapılan uygulamada hekimler makbuz kesmek zorunda ve bu makbuzlar üzerinden vergi ödemek zorunda. Söz konusu uygulama için ise Sağlık Bakanlığı tarafından makbuz dahi basılmadı. Bu iddiamı yanıtlamak için Sağlık Bakanı Filiz Besim’den ‘1 TL’lik makbuz dahi değil’, sadece basılan makbuzları göstermesini istiyoruz… Yine 7 aydan beridir kamu hekimleri tarafından özel hasta bakma haklarından dolayı yatırılmış olan 1 TL’lik dekontun da basınla paylaşılmasını acilen istiyoruz. Ayrıca en önemli nokta tüzük gereği sadece protokol yapılabilecek yerler sağlık bakanlığına kayıtlı yani serbest hekimlere ait sağlık kuruluşlarıdır. Sayın Bakan protokol yapılan sağlık kuruluşlarını açıklasın ve bu bağlamda faaliyetlerine son verilen yasal olmayan mekânları da basın yolu ile açıklasın. Diğer bir nokta ise Kamu Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi (Değişiklik) Tüzüğü’nün geçerli olabilmesi için Döner Sermaye Yasası’nın olması gerekliliğidir ve biliniyor ki Döner Sermaye Yasası Anayasa’ya aykırı olduğu için Anayasa Mahkemesi’nde iptal edildi. Yani yasa yok ancak tüzük yürürlükte…” şeklinde konuştu.

“BAKAN BESİM’E NEZAKET ZİYARETİNDE DAHİ BULUNMADIK”

Sağlık Bakanı Filiz Besim’in bir gazetedeki köşe yazısında Kamu Hekimlerinin 2. iş yasağı ile ilgili olarak mahkeme tarafından alınmış Mandamus emri için “Neydi bu ‘mendebur’ kelime? Mandamus” ve Serbest Çalışan Hekimler Birliği için ‘miniminicik bir sağlık örgütü’ ifadelerini kullanmasını eleştiren Gardiyanoğlu, bu gerekçelerle Sağlık Bakanlığı görevini üstlenen Filiz Besim’e nezaket ziyaretinde bulunmadıklarını açıklayarak, “Birlik olarak Sağlık Bakanları göreve geldiği zaman nezaket ziyaretinde bulunuyoruz, fakat hiçbir bakandan özel isteklerde bulunmuyoruz. Ancak Filiz Besim’i köşe yazısında kaleme aldığı ifadeler nedeni ile nezaket ziyaretinde dahi bulunmadık. Birlik olarak Besim ile aynı çatı altında olmaktan bile rahatsızlık duyarız” dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.