DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 5268140,02%
kıbrıs araba
kıbrıs araba
kıbrıs haber
kıbrıs haber
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, faiz kararı ne olur?
158 okunma

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, faiz kararı ne olur?

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, faiz kararı ne olur? - Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi politikası çerçevesinde, yükselen enflasyona rağmen politika faizini geçen sene yüzde 9'a indirdi, bugün açıklanacak faiz kararı ile TCMB'nin politika faizini sabit bırakmasını bekliyor. Merkez Bankası faiz kararı 19 Ocak Perşembe günü saat 14.00'da açıklanacak.

ABONE OL
19 Ocak 2023 13:17
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, faiz kararı ne olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
kıbrıs haber
kıbrıs araba
kıbrıs araba

Merkez Bankası ürem kararı ne zaman açıklanacak, ürem kararı ne olur?

TL’nin yatay seyri devam ederken, Merkez Bankası’nın (TCMB) siyaset faizini %9’da sabit tutması beklenen Para Politikası Kurulu (PPK) kararı izlenecek. Merkez Bankası Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında %85’i aşan enflasyon ve devam etmekte olan küresel sıkılaşma döngüsüne rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yılsonunda biricik hane sinyaline enlem siyaset faizinde indirime gitmişti.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) ürem kararını 19 Ocak saat 14:00’te açıklayacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR?

Reuters anketine katılan 22 ekonomistin tamamı bugün TCMB’nin siyaset faizini sabit bırakmasını bekliyor.

PPK metninde yapılacak olası değişiklikler ve ayrıca banka rezervleri bugün takip edilecek gündem maddeleri arasında. Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu yekün 4 bankacı TCMB yekün rezervlerinin 1 milyar dolara yakın artışla 127.2 milyar dolar olmasını bekliyorlar. TCMB ayrıca bu hafta ticari kredi maliyetlerini artırıcı uygulamalara son verilmesi de isterken sürecin devam etmesi halinde düzenleme yapılabileceğine de dikkat çekildi. Banka bu hafta ayrıca üç ay üzeri TL mevduatta ve yıl sonuna kadar yurt dışından temin edilen altı aydan uzun yabancı nakit yükümlülüklerdeki mecbur karşılık oranını da sıfırladı. Karar sonrası mevduat faizlerinde sektör genelinde 1-2 puanlık yükseliş görülürken bankacılar %30’a yakın hatta bazı kampanyalar ile bu oranın da üzerinde mevduat faizi sunulduğunu söylediler.

Finans’ın, 19 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı siyaset faizinin yüzde 9’da sabit bırakılmasını bekliyor.

Öte yandan 2023 sonuna ilişkin siyaset faizi beklentisini ileten 6 ekonomistin tahminlerinin ortalaması yüzde 19,4 düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu beklentiler yüzde 7 ile yüzde 26 arasında değişti.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, siyaset faizi yüzde 9 düzeyinde tutulmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
kıbrıs reklam

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.