DOLAR 27,4490 0.4%
EURO 29,1439 0.35%
ALTIN 1.649,970,47
BITCOIN 7419032,44%
“Kapalı Maraş’taki Rum işgalciler aleyhinde lex situs ilkesi temelinde tazminat davaları açılmalı"
  • Kıbrıs365.com
  • KIBRIS
  • “Kapalı Maraş’taki Rum işgalciler aleyhinde lex situs ilkesi temelinde tazminat davaları açılmalı"
386 okunma

“Kapalı Maraş’taki Rum işgalciler aleyhinde lex situs ilkesi temelinde tazminat davaları açılmalı"

ABONE OL
20 Mart 2018 14:02
“Kapalı Maraş’taki Rum işgalciler aleyhinde lex situs ilkesi temelinde tazminat davaları açılmalı"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs Vakıflar İdaresi eski Genel Müdürü Taner Derviş ile Halkın Sesi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı, Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük ve Mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük bugün Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı’yı ziyaret etti. 

Derviş ve Küçük, Saygılı’ya Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne ilişkin görüş ve eleştirileri ile önerilerini aktardı. 

Kıbrıs Vakıflar İdaresi eski Genel Müdürü Taner Derviş, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin önemine vurgu yaparak, vakıfların geldiği noktaya yönelik eleştirilerde bulundu ve buna yönelik bazı raporlar sundu. 

“YENİDEN YAPILANDIRILMALI”

Vakıflar İdaresi yönetiminin Ahkamü’l Evkaf  kuralları ve çağdaş yönetim normları temelinde yeniden yapılandırılması gerektiğini söyleyen Derviş, vakıf emlak ile ilgili temsiliyetin  Kıbrıs Vakıflar İdaresine ait olması gerektiğini kaydetti. 

Tarihi Vakıflar Arşivi’nin önemine işaret eden Derviş, arşivin kurumsal muhafaza altına alınması, vakıf belgelerinin Vakıflar Arşivi’nde toplanmasının önemli olduğunu belirtti. 

Vakıf emlak tespit çalışmalarına ilişkin görüşlerini aktaran Derviş, kurumsal yöntemlerle vakıf emlak tespit çalışmaları başlatılmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. 

“Hukuk kurallarına aykırı olarak Kıbrıslı Rumlar tarafından işgal edilmiş vakıfların tazminat hakları ile birlikte Vakıflara kazandırılması için girişim yapılmalıdır” diyen Derviş, sadece Kıbrıslı Rumlara hizmet eden tazmin mekanizmasının Kıbrıs’taki tarafların siyasi eşitlik ilkesi temelinde yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. 

Kapalı Maraş’a ilişkin görüşlerini anlatan Derviş, “Kapalı Maraş’taki Rum işgalciler aleyhinde lex situs ilkesi temelinde tazminat davaları açılmalıdır. Kapalı Maraş turizm-ticaret-finansman merkezi ve serbest bölge olarak yeniden inşa edilmelidir” dedi. 

1958-1974 döneminde ekonomik-siyasal-sosyal kayıplardan kaynaklanan tazminatların talep edilmesi üzerinde duran Derviş, tanıtma ve lobi kampanyası yürürlüğe konması gerektiğini kaydetti. 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.