DOLAR 27,3148 0.24%
EURO 28,6993 -0.41%
ALTIN 1.645,76-1,04
BITCOIN 7140570,16%
İncirli: "Komisyon ölçme ve değerlendirmede sıkıntı yaşıyor"
166 okunma

İncirli: "Komisyon ölçme ve değerlendirmede sıkıntı yaşıyor"

ABONE OL
19 Mart 2018 16:02
İncirli: "Komisyon ölçme ve değerlendirmede sıkıntı yaşıyor"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tuğçe Ülkü Aydın-Gözde Süreç Sarı

Meclis Genel Kurulu’nda 5 milyon 816 bin 800 TL’lik Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı’nın bütçesi oy birliğiyle onaylandı. 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüşmeye devam ediyor.

Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak 5 milyon 816 bin 800 TL olarak öngörülen Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı bütçesi ele alındı. 

İNCİRLİ: “KOMİSYON ÖLÇME VE DEĞERLENDİRMEDE SIKINTI YAŞIYOR”

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun önemine işaret ederek, yasalarının yenilenmemesi nedeniyle komisyonun verdiği her bir kararın aslında 30 yıllık bir karar olduğunu söyledi. 

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun tarafsız ve bağımsız bir organ olduğunu, komisyonun yargı yolu haricinde herhangi bir şekilde denetlenemediğini ifade eden İncirli, komisyonun ölçme ve değerlendirme konusunda sıkıntılar yaşadığını söyledi. 

Hemşirelik sınavında başarı oranının yüzde 36’da kalmasının ölçme ve değerlendirme konusunda sıkıtılar yaşadığının bariz bir göstergesi olduğuna değinen İncirli, bunun üstesinden gelinmesi için komisyonun güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti. 

İlk atamaların gecikmesinin tamamen pratik sorunlar ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapısal durumuyla alakalı olduğuna dikkat çeken İncirli, ülkede, yarışma sınavlarının adil bir şekilde yapıldığı ve liyakate dayalı atamaların yapılacağı bir sisteme geçilmesi gerektiğini vurguladı. 

HAMZAOĞULLARI: “2013 SONRASI ADALETLİ SINAV SİSTEMİ YERLEŞTİ”

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları da, adaletsiz işe alımlar konusuna değinerek, 2013 yılından önce Kamu Hizmeti Komisyonu’na çok laf söylendiğini ancak, 2013 sonrasında ise bu durumun değiştiğini, adaletli sınav sisteminin yerleştiğini kaydetti.  

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun ciddi anlamda yol kat ettiğini ancak, soruların hazırlanmasında zaman zaman sıkıntılar yaşanabildiğine işaret eden Hamzaoğulları, popülizme oynanmaması için geçici işçi alımlarına son verilmesi gerektiğini vurguladı. 

ÇAVUŞOĞLU: “SON YILLARDAKİ PERFORMANSI TAKDİR EDİYORUZ”

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, geçmişte yıllarca Kamu Hizmeti Komisyonu’nun adaletsizliğin sembolü olarak hizmet verdiğine işaret ederek, yıllarca adalet sağlaması gereken bir kurumun vicdanı yaraladığını, kanattığını kaydetti. 

Kamu Hizmeti Komisyonu’nda şimdi durumun değiştiğini ve büyük bir çaba içinde olunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bugün ise komisyonun daha adaletli ve daha hızlı nasıl olunabileceğinin tartışılmasının büyük bir başarı olduğunu vurguladı. 

Komisyonun son yıllarda gösterdiği performansı takdir ettiklerini ifade eden Çavuoğlu, komisyonun şeffaflık noktasında da bazı adımlar atması halinde devletin adaletine olan inanç konusunda büyük hizmet edileceğini söyledi. 

Çavuşoğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun, çalışanların performansını, motivasyonunu arttıracak çalışmalar da yapması gerektiğine değindi. 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.