DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11414311,97%
"Fransa ile olan anlaşmada MEB de var"
222 okunma

"Fransa ile olan anlaşmada MEB de var"

ABONE OL
14 Mart 2018 10:31
"Fransa ile olan anlaşmada MEB de var"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fileleftheros gazetesi “Fransa İle Olan Anlaşmada MEB De Var-Deniz ve Enerji Güvenliği Genişletiliyor-Onaylanması İçin Meclis’te Yasa Tasarısı” başlıklı haberinde, Rum Meclisi’nin, onaylamaya çağrıldığı Güney Kıbrıs ve Fransa arasındaki savunma işbirliğini öngören anlaşmanın öngörülerine ilişkin olarak Rum Meclisi Dışişleri ve Avrupa Konuları Komitesi’nin, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları temsilcileri tarafından, bugün, kapalı kapılar ardında bilgilendirileceğini yazdı.

Anlaşamaya ilişkin yasa tasarısının, 20 Şubat 2018 tarihinde “gizli” olarak Meclis’e sunulduğunu yazan gazete, söz konusu anlaşmanın, 4 Nisan 2017’de Paris’te, o dönemin Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ve Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından imzalandığını, ayrıca anlaşmanın, öngörüleri her 10 yılda bir yenilenmesiyle 10 yıllık olduğunu anımsattı. 

Anlaşmanın, enerji ve deniz güvenliği, korsanlık, krizlerin vaktinde ele alınması ve uyarı verilmesi gibi yeni işbirlikleri alanlarını da genişlettiğini yazan gazete, Fransa ve Güney Kıbrıs arasındaki savunma anlaşmasının genişletilmesinin, özellikle, ileri sürülen “Türk provokasyonlarının”, Rumların tek yanlı ilan ettiği “MEB’”i içerisinde arttığı bu dönemde oldukça önemli olarak nitelendirildiğini savundu.

Fransa’nın da bu anlaşmadan dolayı kazancının bulunduğuna, Fransız silahlı kuvvetlerinin,  Güney Kıbrıs aracılığıyla, Orta Doğu’da askeri mevcudiyete sahip olduğuna dikkati çeken gazete,  Fransa’nın ayrıca herhangi bir zaman Güney Kıbrıs askeri limanlarını ve havalimanlarını kullanmasının da mümkün olduğunu belirtti. 

Habere göre iki ülke arasındaki anlaşma ayrıca, askeri, bilimsel ve teknik içerikli araştırmalar, askeri, bilim, eğitim ve teknik kalkınma konularında tecrübelerin aktarılması, savunma donanımları konusunda bilgi alış verişinde bulunulması, askeri okullarda her iki tarafın silahlı kuvvetler personelinin eğitilmesi, silahlı kuvvetlerin enerji güvenliği, denizde güvenlik konusundaki rolüne ilişkin bilgi aktarımında bulunulması gibi askeri ve teknik işbirliğinin geliştirilmesini de öngörüyor.

Gazete, anlaşmada, Kıbrıs sorunundan da söz edildiğini, bütünlüklü bir çözüm sağlanması durumunda, iki tarafın ortak rızasıyla mevcut anlaşmanın düzenlenebileceği ifadesinin yer aldığını belirtti. 

HİDROKARBON GELİRLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE ANLAŞMAZLIK 

Diğer yandan Haravgi gazetesi, Güney Kıbrıs’ta “Ulusal Hidrokarbon Fonu” kurulmasını öngören yasa tasarısına ilişkin olarak siyasi partilerin sunmaya çağrıldığı değişiklik önerilerine ilişkin sürenin bugün dolacağını belirtti. 

Gazete, söz konusu yasa tasarısının geçtiğimiz haftalarda Rum Meclisi Maliye Komitesi’nde ele alındığını,  Rum Maliye Bakanlığı’nın değişiklik önerilerine ilişkin görüşlerini ortaya koyması için partilerin önerilerini bugüne kadar  sunmasını istediğini anımsattı. 

Gazete muhalefet partileri ile hükümet arasında hidrokarbondan kaynaklanan gelirlerin değerlendirilmesi konusunda var olan anlaşmazlığın hala devam ettiğine de dikkati çekti. 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.