DOLAR 27,4238 0.39%
EURO 29,1297 0.31%
ALTIN 1.649,890,47
BITCOIN 7403032,30%
Elektrik üretimi için doğal gaz alımı yapacak!
285 okunma

Elektrik üretimi için doğal gaz alımı yapacak!

ABONE OL
21 Mart 2018 14:02
Elektrik üretimi için doğal gaz alımı yapacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi’nin (DEFA) elektrik üretimi maksatlı doğal gaz alımı sözleşmesi için Nisan 2018 ve Haziran 2018’de de gerekli altyapılar için ihaleye çıkacağı haber verildi.

Alithia, “Doğal Gaz gelişi İçin Yarışma Nisan’da… Kıbrıs Yataklarından Alınması DEFA İçin Mutluluk Olurdu Ancak 2020’ye Kadar Böyle Bir Olanak Yok” başlıklı haberinde DEFA Başkanı Simeon Kassianidis’in Rum Meclisi Ticaret Komitesi’nde konuyla ilgili yaptığı açıklamaya yer verdi. 

Partikül salınımı nedeniyle AB’den ceza almamak için sıvılaştırılmış doğal gaz alımının 1 Ocak 2020’ye kadar başarılması amacıyla çaba harcanacağını belirten gazete, Kassianidis’in açıklamasına dayanarak prosedürü, sıvılaştırılmış doğal gaz alımı ve gerekli altyapıların inşası olmak üzere iki ihale şeklinde uygulanacağını yazdı.

Habere göre Kassianidis, Vasiliko’daki altyapıların (yüzer depolama ve sıvılaştırılmış doğal gazı (LNG) yeniden gaz haline getirme birimi, dalgakıran,v.b.) maliyetinin  250 milyon Euro olacağını, bunun yüzde 40’ının (101 milyon Euro) Avrupa ödeneğinden geleceğini, karada LNG işleme tesisi kurulması ihtimali üzerinde de durulduğunu söyledi.

Meblağın geriye kalan kısmı için Avrupa Yatırım Bankası’nın talip olduğunu söyleyen Kassianidis, Rum Bakanlar Kurulu kararı ile Elektrik İdaresi’nin (AİK) kurulacak özel proje şirketine (SPV) yüzde 30 oranında katılacağını kaydetti.

Kassianidis, doğal gaz tedariğinin neden “Rum doğal gaz yataklarından” yapılmadığı sorusuna karşılık “Kıbrıs yataklarından yapılabilse DEFA için mutluluk olurdu ancak 2020’ye kadar böyle bir olanak yok. Şirketlerle konuştuk, daha çok zamana ihtiyaç var” dedi. doğal gaz alımı sözleşmesinin  mali verilerine ilişkin detay vermeyen Kassianidis bunların süreç içerisinde inceleneceğini anlattı.

Kassianidis altyapılar için, altyapıların sahibi de olacak bir SPV (Special Purpose Vechile/ Özel Proje Şirketi) kurulmasının düşünüldüğünü de açıkladı. 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.