DOLAR 27,4195 0.37%
EURO 29,1290 0.32%
ALTIN 1.650,370,50
BITCOIN 7418881,91%
Bütçe görüşmeleri beşinci gününde
258 okunma

Bütçe görüşmeleri beşinci gününde

ABONE OL
16 Mart 2018 16:02
Bütçe görüşmeleri beşinci gününde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arzu Köprülü 

Bütçe görüşmelerinin beşinci gününde Meclis Genel Kurulu’nun gündeminde Mahkemeler, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı İle Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçeleri bulunuyor.
Toplantı, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında saat 11.40’da başladı.

2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nda Mahkemeler’e 38 Milyon 544 Bin 500 TL, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na 91 Milyon 742 Bin 200 TL, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na 289 Milyon 516 Bin 700 TL ödenek öngörülüyor.

Meclis Genel Kurulu’nda 5’inci gününe giren 2018 Bütçe görüşmeleri bugün 38 milyon 544 bin 500 TL’lik Mahkemeler bütçesiyle başladı.

ARIKLI: “VATANDAŞLARIN YARISI BİRBİRİYLE DAVALI”

İlk sözü YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı aldı. Arıklı, vatandaşların yarısının birbiriyle davalı olduğunu, adaletin, farklı sebeplerle sürekli geciktiğini söyledi.

Polisin kıt imkanlarıyla suçluları çabucak yakaladığını ancak “geciken adalet adalet değildir” ilkesinin bizim ülkemizde de geçerli hale geldiğini belirten Arıklı, davalarla ilgili istatistik bilgi verdi.

İhtisas mahkemelerinin kurulmasının taahhüt edilmesine rağmen henüz hayata geçmediğini kaydeden Arıklı, mahkemelerde yaşan sorunlara ve eksikliklere işaret etti.

Arıklı, mahkemelerde yıllarca süren davalara örnekler vererek, hukukçuların da tercüman, personel ve altyapı eksikliğinden şikayet ettiğini söyledi.  

Tebliğ metodunun işe yarar olduğunu ancak tüzüğün biraz daha geliştirilerek elektronik ortamda uygulanmasının daha işe yarar olacağının savunulduğunu anlatan Arıklı, personel eksikliğinin giderilmesinin de altyapı yetersizliği nedeniyle tek başına işe yaramayacağını kaydetti.

Ülkedeki avukat sayısının fazlalığına da işret eden Erhan Arıklı, bu konunun da sistemli şekilde ele alınmasını önerdi.

“ADALET EŞİT DAĞITILMALI Kİ HERKESİN İÇİ RAHAT OLSUN”

YDP Genel Başkanı Arıklı, yargıda bir takım yanlışlıklar yapıldığını, Başbakan’ın “kalın ayarına rağmen” bu konuyu bir kez daha açmak zorunda olduğunu belirterek, “Adalet eşit dağıtılmalı ki herkesin içi rahat olsun” dedi.

Adaletin sorgulanmasının kimsenin işine gelmeyeceğini, bu nedenle kişiye göre kararlar değil eşit adalet gerektiğini dile getiren Arıklı, bu nedenlerle yargının tartışılamayacağı bir ortam yaratmanın görevleri olduğunu kaydetti.

Arıklı, hükümetin yargı reformuyla ilgili atacağı her adımı destekleyeceklerini belirtti.

ANGOLEMLİ: “MAHKEMELERE OLAN İNANÇ YİTİRİLMEMELİ”

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, mahkemelerin halk gözündeki önemine değinerek, mahkemelere olan inancın yitirtilmemesi gerektiğini vurguladı.

Özellikle ara emirlerinin sık sık ertelenmesinin bir zafiyet yarattığına dikkat çeken Angolemli, bunun halkta istenmeyen güvensizlik algısı oluşturduğunu söyledi.

ÖZTÜRK: “MAHKEMELERDE HÂLÂ SAĞLIKLI BİR İŞLEYİŞ YOK”

UBP milletvekili Yasemin Öztürk, personel eksikliği nedeniyle yaşananlara örnek vererek, mahkemelerde yaşanan sorunların şikayet edileceği bir merci olmadığını söyledi.

Yeniden yapılandırma yasasının az da olsa bir rahatlama sağladığını ancak mahkemelerde hâlâ sağlıklı bir işleyiş olmadığını belirten Öztürk, adaletin güçsüzleri koruması için var olduğunu vurguladı.

Öztürk, alacak davalarında iflas yasasının çalıştırılarak hapisliklerin azaltılması gerektiğini belirterek, güçlülerin de yaptığı yanlışlıkların bedelini ödemesini istedi.

HASİPOĞLU: “YASALARDAKİ EKSİKLER HEM AVUKATLARI HEM MAHKEMELERİ ZORA SOKUYOR”

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığının hayatın her safhasında herkesin ihtiyacı olan hukuk ve adaleti sağladığını ifade ederek, yargıçların kendi kafalarına göre değil yapılan yasalarla karar verdiğini, o yüzden Meclis’in de konuya dahil olduğunu söyledi.

Hasipoğlu, dava süreçleriyle ilgili bilgi vererek, ara emirleriyle ilgili kriterleri anlattı.

Sabıka kayıtlarının mahkeme tarafından silinmesine izin veren yasayla ilgili eksiklikleri de dile getiren Hasipoğlu, yapılan yasalardaki eksikliklerin hem avukatları hem de mahkemeleri zora soktuğunu söyledi.

Hasipoğlu, yasalardaki eksikliklerin uygulamada fark edildiğini, bu nedenle de yapılan şikayetlerin oluşturulacak komitelerde tadil edilebileceğini belirtti.

TATAR: “İHTİSAS MAHKEMELERİ KURULMALI”

UBP Milletvekili Ersin Tatar da, bağımsız ve güvenilir mahkemelerin ekonomi için de vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Tatar, yargının şahsi duygularla uygulanamayacağını dile getirerek, ülkenin kanunlarının temel alınması ve karışıklığa sebep vermemek gerektiğini kaydetti.

İhtisas mahkemelerinin kurulmasının önemine işaret eden Tatar, devletin büyümesiyle davaların da çeşitlendiğini söyledi.

Tatar, geçmişte vatandaşların mağduriyetlerini azaltmak için bankalarla yapılan çalışmaları anlatarak, ödenemeyecek taksitler belirleyip ödemediği için kişileri hapse atmanın doğru olamayacağını belirtti.

Avukat tutacak parası olmayan kişilerin mağduriyetlerini giderecek de bir yöntem bulunması gerektiğini söyleyen Tatar, tüm tarafların güçlü ve bilinçli hukukçulara ihtiyacı olduğunu kaydetti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.