DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 526269-2,57%
kıbrıs araba
kıbrıs araba
kıbrıs haber
kıbrıs haber
Bozay, İİT’den Kıbrıslı Türkler için destek istedi
146 okunma

Bozay, İİT’den Kıbrıslı Türkler için destek istedi

ABONE OL
18 Mart 2023 10:56
Bozay, İİT’den Kıbrıslı Türkler için destek istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
kıbrıs haber
kıbrıs araba
kıbrıs araba

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan (İİT) Kıbrıslı Türklerin iradesine saygı gösterilmesi ve uygulanan insanlık dışı tecridin sona erdirilmesi için destek istedi.

Bozay, Moritanya'nın başkenti Novakşot'ta düzenlenen 49'uncu İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nın açılışında konuştu.

Müslüman dünyanın şu anda birçok sorun ile karşı karşıya olduğunu ve uygun adımların atılması gerektiğini vurgulayan Bozay, şöyle devam etti:

"Kıbrıs'taki Müslüman Türkler ambargo ve uluslararası izolasyon altında yaşıyor. Adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme yönelik her türlü müzakere süreci ancak bu gerçekliğe dayandığı takdirde başarılı olabilir. Geçmişteki hatalardan ders alan Kıbrıs Türkleri, haklı olarak egemen eşitliklerinin ve eşit uluslararası statülerinin yeniden teyit edilmesini talep ediyor. Bunlar, onların doğuştan gelen hakları. Müslüman Kıbrıs Türklerinin iradesine saygı gösterilmesi ve onlara uygulanan insanlık dışı tecridin sona erdirilmesi için tüm kardeş İİT üyesi ülkelerin desteğini bekliyoruz."

İSLAM İŞ BİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT) HAKKINDA

57 üyesi bulunan İslam İş Birliği Teşkilatı, üye devletler arasında iş birliği ve dayanışmayı güçlendirmek, İslam dünyasının hak ve çıkarlarını korumak amacıyla 25 Eylül 1969'de kuruldu.

KKTC, Merkezi Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bulunan İİT'nin 5 gözlemci üyesinden birisi.

KKTC, (Federe Devlet dönemi itibarıyla) 1979 yılından bu yana İİT’te gözlemci statüsünde yer alıyor. Zirve ve Dışişleri Bakanları Konseyi (DBK) toplantılarına düzenli olarak katılıyor.

Daha önce “Kıbrıs Türk Müslüman Topluluğu” adıyla İİT’te temsil edilen KKTC’nin, 14-16 Haziran 2004 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen 31'inci DBK Toplantısı’nda Annan Planı’nda zikredildiği şekliyle “Kıbrıs Türk Devleti” adıyla temsili kararlaştırıldı. 

Zirve ve DBK’da “Kıbrıs’ta Durum” başlığıyla kabul edilen kararlarla, İİT, KKTC ile iş birliği ve dayanışmasını teyit etmeyi ve Kıbrıs sorununun çözümüne destek vermeyi sürdürüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
kıbrıs reklam

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.