DOLAR 19,0450 0.11%
EURO 20,5751 0.34%
ALTIN 1.193,230,51
BITCOIN 5471151,22%
kıbrıs araba
kıbrıs araba
kıbrıs haber
kıbrıs haber
Akupunktur nedir? Hangi hastalıklarda tedavi olarak kullanılır?
11 okunma

Akupunktur nedir? Hangi hastalıklarda tedavi olarak kullanılır?

ABONE OL
16 Haziran 2022 08:36
Akupunktur nedir? Hangi hastalıklarda tedavi olarak kullanılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
kıbrıs haber
kıbrıs araba
kıbrıs araba

Akupunktur geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır ve bu nedenle bütünsel bir şifa yöntemidir. Akupunktur tedavisi bundan yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de geliştirilmiştir. Günümüzde tıbbi tedaviye ek olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, akupunktur sadece doktora danışılarak uygulanmalı ve hastalıkların tek tedavisi şeklinde kullanılmamalıdır.

İğneli akupunktur yapılabildiği gibi, iğnesiz şekilde lazerle uygulamalar mevcuttur. Kulak akupunkturu da ayrı bir destek metodudur çünkü kulak, vücudun kumanda alanlarından biridir.

İşte akupunktur hakkında merak edilenler:

AKUPUNKTUR NEDİR?

Akupunktur latince kökenli bir kelimedir ve iğne anlamına gelen “acus” ve batırmak anlamındaki “punctio” kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Akupunktur, cilt üzerindeki belirli noktalara çok ince iğnelerin batırılması ve bu noktaların uyarılması prensibine dayanan bir uygulamadır. Akupunktur, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde binlerce yıldır başarıyla kullanılmıştır. Geleneksel Çin tıbbının ayrılmaz bir parçası olan akupunktur, vücudun enerji akışını dengeleyerek organizmanın kendi kendini iyileştirme gücünü artırmasına yardım eder.

AKUPUNKTUR NASIL ETKİ EDER? 

Akupunktur yapılırken cilde bastırılan iğnelerin vücutta tam olarak nasıl bir etki oluşturduğu halen tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat yapılan son çalışmalar akupunkturun beyindeki pozitif ruh hali sağlayan ve ağrıya karşı etkili maddelerin salınımını arttırdığını göstermiştir. Halk arasında "mutluluk hormonları" olarak adlandırılan bu maddeler serotonin ve endorfinleri içerir.

Yapılan bazı deneysel çalışmalar, akupunkturun sırt ve eklem problemlerinden kaynaklanan ağrılara karşı etkili olduğunu göstermektedir. Amerika'da yürütülen plasebo kontrollü bir araştırma, akupunkturun kronik ağrı üzerinde plaseboya göre daha iyi bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu bilgilerin ışığında aşağıdaki etki mekanizmalarının tedavide rol oynadığı varsayılmaktadır:

Sinir sistemi aracılığıyla, örneğin endorfinler (endojen ağrı giderici maddeler)
Hormonlar aracılığıyla
Kan damarlarının aktivasyonu yoluyla
Bağışıklığı güçlendirme yoluyla
Kasların gevşetilmesi yoluyla

AKUPUNKTUR HANGİ HASTALARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

Akupunktur ile pek çok hastalık tedavi edilebilir. Dünya Sağlık Örgütü, akupunkturun kullanılabileceği toplam 40 hastalık tanımlamıştır. Akupunktur özellikle aşağıdaki rahatsızlıklar ve hastalıklar için sıklıkla kullanılır:

Baş ağrısı ve migren
Sırt ağrısı
Sindirim sistemi hastalıkları
Psikiyatrik rahatsızlıklar
Romatizmal şikayetler
Kronik solunum yolu hastalıkları (bronşit, astım)
Alerjiler
Kadın hastalıkları ve doğum
Sigarayı bırakma
Zayıflama

Akupunktur hamileliğin son birkaç haftasında doğum sürecini kısaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu amaçla kullanılması düşünülüyorsa tedavi mutlaka doktora danışılarak uygulanmalıdır

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
kıbrıs reklam

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.