DOLAR 19,0396 0.1%
EURO 20,5617 0.3%
ALTIN 1.191,680,38
BITCOIN 5466801,60%
kıbrıs araba
kıbrıs araba
kıbrıs haber
kıbrıs haber
Akıncı: "KKTC Cumhurbaşkanı olarak Azerbaycan’a bile gidemiyorum"
123 okunma

Akıncı: "KKTC Cumhurbaşkanı olarak Azerbaycan’a bile gidemiyorum"

ABONE OL
27 Kasım 2018 01:02
Akıncı: "KKTC Cumhurbaşkanı olarak Azerbaycan’a bile gidemiyorum"
0

BEĞENDİM

ABONE OL
kıbrıs haber
kıbrıs araba
kıbrıs araba

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Müzakerelere yeniden başlanabilmesi için referans şartları konusunda tarafların uzlaşması gerektiğine vurgu yaptı.

Doğu Akdeniz’deki gerilim ile ilgili olarak ise Akıncı, Rum tarafının işbirliği yerine gergenliği tercih ettiğini, Türkiye’nin de haklı olarak harekete geçtiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, CNN Türk’e yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakelerelerin yeniden başlamasına yönelik çabaları değerlendirdi.

Akıncı, BM Genel Sekreteri Guterres’in raporunda da 50 yıl daha müzakerelerle zaman harcanmayacağı konusunun net ifade edildiğini belirtti.

Akıncı, “Bu kez farklı olan BM Genel Sekreteri Guterres’in raporu. Bundan sonra eğer bir süreç olacaksa bu sürecin ucu açık olamayacağı, sonuç odaklı olması gerektiği, artık görünebilir bir gelecekte sonuç alınmasının şart olduğu vurgulandı.” Dedi.

Akıncı, Guterres’in özel danışmanı Lute’un Türkiye’den randevu istediği bilgisini de paylaştı.

Akıncı “Aralık ayının ilk haftası için Türkiye’den randevu istediğini biliyorum. 5-6 Aralık gibi bir tarihte bu randevuyu talep ettiğini öğrendim. Bizden henüz bir talebi olmadı, muhtemelen bu defa belki garantörleri ziyaretten sonra bize gelir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Müzakerelere yeniden başlanabilmesi için referans şartları konusunda tarafların uzlaşması gerektiğine vurgu yaparak BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Lute’un referans noktalarını Noel’e kadar bitirme hedefinde olduğuna dikkati çekti.

Rum lider Anastasiadis’in “desantralizasyon” önerisini de değerlendiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Biz yıllar yılı kanatların daha çok yetkiyle donatılması konusunda mücadele verirken Rum tarafı merkezde toplanmasını savundu. Şimdi ansızın sayın Anastasiadis böyle bir düşünce ile geldi. Biz buna kapalı değiliz. Bunu ilk günden söyledim. Bunu ucu açık olmayan bir süreçte konuşmaya hazırız. buranın altını özellikle çizmek istiyorum çünkü Rum tarafı statükonun devamını istiyor” dedi.

“Üniter devlet modelini kabul etmeyiz” diyen Akıncı, “Konfederasyon da mümkün görünmüyor. Gerçeklerle hareket etmek zorundayım” diye konuştu.

BM parametrelerinin kötü olmadığını, çöpe atılmaması gerektiğini vurgulayan Akıncı, “KKTC Cumhurbaşkanı olarak Azerbaycan’a bile gidemiyorum” diye sitem etti.

Doğu Akdeniz’deki gerilimi de değerlendiren Akıncı, Rum tarafının işbirliği yerine gergenliği tercih ettiğini, Türkiye’nin de haklı olarak harekete geçtiğini belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rum lider Anastasiadis ve AKEL Genel Sekreteri Kiprianu ile yaptığı gayriresmi görüşmeleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “temaslardan haberim vardı rahatsızlığım yok” mesajını verdi ama “Sanıyorum ki bu temaslar sürüp gitmeyecektir” diye ekledi..

Akıncı, “BM ile karşı karşıya gelmemeliyiz. Ben artık bu parametreler öldü bitti dediğim anda Kıbrıslı Türkler artık çözüm parametrelerinin dışındadır başka şeyler düşünüyorlar o zaman yapacak bir şey yoktur deyip bu işin sorumluluğunu bizim omzumuza yıkacaklar. Buna müsade etmememiz lazım” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
kıbrıs reklam

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.