DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11421922,02%
AB pazarına erişim kolaylığı: Yeşil Hat ticareti için mağaza açıldı
51 okunma

AB pazarına erişim kolaylığı: Yeşil Hat ticareti için mağaza açıldı

ABONE OL
20 Kasım 2023 17:12
AB pazarına erişim kolaylığı: Yeşil Hat ticareti için mağaza açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi

Avrupa Birliği'nin Yeşil Hat ticareti için Tek Durak Noktası bugün faaliyetlerine başladı.

Lefkoşa, Ledra Palace kapısına yakın bir bölgede olan Deligiorgi Caddesi'nde bulunan mağaza, Yeşil Hat üzerinden ticaret yapmak isteyen işletmelere AB'nin sağladığı desteği artırmayı hedefliyor.

AB, Tek Noktadan Hizmet'in “Türkçe, Yunanca ve İngilizce dillerinde özel uzmanlık, bilgi ve ağ oluşturma desteği sağlayacağını” ve ayrıca üç dilli bir web sitesine sahip olacağını söyledi.

Tek Durak Noktası'nın açılışında konuşan Avrupa Komisyonu'nun Yapısal Reform Desteği Genel Müdürü Mario Nava, AB'nin "güçlü bir güven artırıcı önlem olarak Yeşil Hat üzerinden ticareti kolaylaştırma ve teşvik etme yönündeki güçlü kararlılığını" vurguladı.

Bu mağazanın açılması gibi hamlelerin "adanın yeniden birleşmesinin önünü açacağını" söyledi.

Ayrıca, "Kıbrıs Türk Ticaret odası ile Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası arasındaki güçlü ortaklık ve işbirliğine" dikkat çekerek, onları "Tek Durak Noktası girişiminin kilit ortakları" olarak nitelendirdi.

Yeşil Hat üzerinden ticaretin arttırılması Komisyonun Kıbrıs'taki ana önceliklerinden biridir. Yeşil Hat üzerinden ticaret, insanları ve işletmeleri bir araya getiriyor ve her iki toplumun iş dünyası için önemli ekonomik fırsatlar sağlıyor” diyen AB'nin Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komisyon Üyesi Elisa Ferreira, bunun iki toplum arasında güven inşasına yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Tek Durak Noktası, hem Kıbrıslı Rum hem de Kıbrıslı Türk üreticilere ve tüccarlara Yeşil Hat üzerinden ticaret prosedürlerine ilişkin değerli bilgilere kolay erişim sağlayacağı düşünülüyor.

Ayrıca iki tarafın da ticaret odalarını AB pazarına sunulabilmesi için Kıbrıs Türk ürünlerinin uyması gereken AB standartları ve gereklilikleri hakkında da bilgilendirecek.

Tek Durak Noktası, AB'nin Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Yardım Programı tarafından finanse ediliyor.

Yeşil Hat Tüzüğü

 

Yeşil Hat Tüzüğü, Kıbrıslı Türkler'in Yeşil Hat üzerinden Kıbrıs Rum Kesimine doğru yapacağı ticareti düzenlemektedir. Ayrıca AB vatandaşlarının da Kıbrıs Türk tarafından Kıbrıs Rum Kesimine geçişlerini de düzenlemektedir. Tüzüğün uygulanması için AB, Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nı (KTTO) yetkili kılmıştır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.